В последните години операциите за смяна на стави доста зачестиха. Има успешни такива и други при които ефектът е краткотраен или незначителен.
Защо е така? Процесът на износване на ставите е бавен и продължителен. Обикновено започва от мускулите. Когато един основен мускул двигател по някаква причина отслабне или не се включва навреме в двигателния акт, други мускули поемат неговата функция. Те обаче имат различни залавни места и ъгъла под който теглят, замествайки проблемното движение е друг, а не необходимият. Това в дългосрочен план води до непълноценно натоварване на ставата, по-голямо триене от едната страна и появата в даден момент на болка, оток, шип, деформация. Лекарите препоръчват смяна, понеже износването е голямо,а движението болезнено и с много щадене от страна на пациента. Когато обаче смяната на става се извърши на фона на наличен мускулен дисбаланс – ограничен обем на движение в една или няколко посоки, невъзможност за нормален пренос на тежестта, болка при движение, променена позиция на крака при стъпване- тогава поставянето на нова става е слабо ефективно. Така е ,защото мускулите ,които трябва да обезпечат новата става отново не се включват в движението правилно. Изчезнала е болката и деформацията,но мускулите – основният двигател на ставата са в същото състояние, довело по-рано до износването. Въпрос на време е да се появи нов проблем. Ако не в самата сменена става, то в съседна област. Какво да се направи? Решението е в адекватно раздвижване на мускулите преди и след операцията. Предоперативната работа помага за подобряване обема на движение в ставата,подлежаща на смяна, увеличаване пластичността на мускулите и тяхната издръжливост. Така новата става ще стартира работата си по- пълноценно. Следоперативното възстановяване се улеснява. Ако искате да си осигурите спокойствие и стабилност при движение, обърнете се към нашият специалист Николай Цветанов 0894369140.
0 Comments
Отново болка. Упорита, на същото място. Въпреки усърдното мазане, почивката и курса физиотерапия. Защо се получава така?
Много пъти клиенти задават въпроса: „ Да се движа ли активно, докато ме боли или да изчакам да ми мине и тогава?“
В голям процент от случаите движението не е противопоказано. Дори напротив- правилните движения носят облекчение. Как да разберем, обаче кои са правилните движения за нас в настоящия момент? Съвременото ежедневие е изключително напрегнато, работа изисква все повече динамика и усилие. Това неминуемо води и до болка в гърба. Болката може да бъде временна, постоянна, променлива по характер.
Повечето хора свързват рехабилитацията с прилагане на процедури (физиотерапия,раздвижване...) при получаване на травма или тежко увреждане.
Рехабилитацията не е само това. |